Lilypie Fourth Birthday tickers

11 Mart 2014 Salı

Seni böyle bir ülkede doğurduğum için özür dilerim oğlum

Berkin Elvan öldü. 15 yaşındaydı. Küçücük bir ana kuzusuydu daha. Öldü. Öldürüldü. Daha çocuktu.

"Eylemlerde görülmüş" diyor kimileri. Güya "taş atarken" görülmüş. Madem çocukmuş, ne işi varmış orda... Tutun ki öyle oldu. Tutun ki o çocuk eylemlere katıldı, tutun ki taş attı polise. Hatta onun hâlâ bir çocuk olmasını da geçin, yaşının 14 (on dört!!) oluşunu da geçin. Ona yalnızca bir insan gözüyle bakın, yaşsız. Bir gün öncesinde ne yapmış olduğu önemli değildi o vurulma anında. Yalnızdı. Ekmek almaya gidiyordu. Elinde 1 lira vardı belki 2, taş değil, silah değil, maske değil, sadece ekmek parası vardı. Gaz bombası niye atılır? Polise direnen kalabalığı dağıtmak için. Hani kalabalık? Hani direnme? Bildiğiniz ustaca nişan alınma ve bir çocuğu başından itina ile, tam hedeften vurma var bu olayda. Öldürmeye direk kasıt var. Cinayet var, bildiğin.

"Eylemlerde görülmüş" diyor kimileri. Tutun ki görüldü. Öldürülmesine hak mı bu? Sizin kızlarınız, okula tesettürle girebilmek için yasadışı olarak toplanıp gösteriler yaptılar, eylemler yaptılar, bas bas bağırdılar. Ertesi günü ekmek almaya giderken değil, onu geçin, ben direk o gösteri esnasını düşünün istiyorum,  "başörtüsü hakkımız" diye bağırırken, başına ustaca nişan alınarak isabet ettirilen bir gaz fişeği ile öldürülse, aynı şeyleri mi söylerdiniz? Birileri "ama eylemlerde görülmüş..." dese, canınız yanmaz mıydı? O zaman da bu kadar vicdansız olur muydunuz? O zaman da eylemlere katılan herhangi birinin -yaşı önemsenmeksizin- vurulmayı, öldürülmeyi hakettiğini mi düşünürdünüz? Size soruyorum evet! Tutun ki bu çocuk eylemlerde görülmüş olsun, öldürülmek midir bunun karşılığı? Oysa ekmek almaya ablasını, babasını göndermek yerine, kendisi gitmekten başka bir suçu yoktu Berkin'in...

Güzel yavrum, kara kaşlı kuzum... Annen sana doyamadan aldılar ellerinden seni. Umarım gittiğin biryer vardır ve orada rahat uyursun.

3 yorum:

 1. allah çocuklarımızı korusun..allah çocuklarımızın kalbine hep iyilik versin..

  YanıtlaSil
 2. Haklısınız hiçbirşey bir çocuğu öldürmenin mazareti olamaz..annesini ailesini düşündükçe içim acıyo sabır diliyorum

  YanıtlaSil
 3. acı, çok acı :( anne olunca ne kadar acı bir olay olduğunu daha idrak ediyor insan.
  http://dubleanne.wordpress.com/2014/03/11/bir-evlat-oldu/
  ben de yazdım...

  YanıtlaSil